De Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) houdt toezicht op het emissiehandelssysteem in Nederland. Het toezicht richt zich op de correcte monitoring, registratie en rapportage van de uitstoot door deelnemende bedrijven. Als bedrijven niet voldoen aan de wet- en regelgeving waarop de NEa toezicht houdt, kan de NEa handhavend optreden.
Toezicht
Voor EU ETS-2 voert de NEa toezicht uit via controles op afstand en door inspecties uit te voeren.
Bij controles op afstand analyseert de NEa gegevens om te controleren of deelnemers aan het ETS-systeem voldoen aan de wettelijke verplichtingen. Met gegevens van andere overheidsorganisaties controleert de NEa bijvoorbeeld of een bedrijf vergunningsplichtig is en of er correcte hoeveelheden zijn gerapporteerd.
Bij inspecties controleert de NEa onder andere of het monitoringsplan correct wordt gevolgd en of ingediende gegevens kunnen worden onderbouwd met documentatie. De NEa neemt contact op met bedrijven die in aanmerking komen voor een inspectie om afspraken te maken over de planning en voorbereiding. Bedrijven die worden geselecteerd voor een inspectie, zijn verplicht mee te werken aan het toezicht van de NEa.
Handhaving
Als uit de toezichtswerkzaamheden overtredingen blijken, kan de NEa handhavend optreden. Informatie over hoe de NEa overtredingen zal handhaven in de jaren 2026 – 2028 is uitgewerkt in het interventiebeleid ETS-2. U kunt dit document downloaden via de knop hieronder. Dit beleid wordt zo nodig tussentijds aangevuld, bijgesteld en geëvalueerd voor herziening in 2028.