Wie vanaf 1 januari 2026 meer dan 50 ton CBAM-goederen per jaar wil importeren naar de EU, moet zijn toegelaten als 'CBAM-aangever' of een indirecte vertegenwoordiger inschakelen die is toegelaten. Bij de invoeraangifte zal de Douane controleren of de importeur of indirecte douanevertegenwoordiger een toegelaten CBAM-aangever is. Zo niet, dan worden de goederen niet vrijgegeven voor het vrije verkeer.

Een toelating vraagt u aan met E-herkenning in het Europese CBAM-register.

Welke bedrijven moeten een aanvraag indienen?

Importeurs die in de EU gevestigd zijn en jaarlijks meer dan 50 ton goederen invoeren die onder CBAM vallen, moeten een toelating als CBAM-aangever hebben. Voor waterstof en elektriciteit geldt geen ondergrens. Als een in de EU gevestigde importeur zich laat vertegenwoordigen door een indirecte vertegenwoordiger die ermee instemt om de CBAM-verplichtingen over te nemen, moet niet de importeur, maar de indirecte douanevertegenwoordiger een toelating aanvragen. In dat geval liggen de verplichtingen voor het doen van een CBAM-aangifte en het aankopen van certificaten bij de indirecte vertegenwoordiger.

Indirecte douanevertegenwoordigers

Indirecte douanevertegenwoordigers moeten in principe altijd zijn toegelaten als CBAM-aangever als zij een importeur vertegenwoordigen die buiten de EU is gevestigd én CBAM-goederen invoert. 

Indirecte vertegenwoordigers die een importeur vertegenwoordigen die wel in de EU is gevestigd, kunnen ermee instemmen om op te treden als CBAM-aangever. Zij moeten dan ook een toelating aanvragen. Dit geldt ook als  de vertegenwoordigde importeur(s) in 2026 minder dan 50 ton CBAM-goederen zullen invoeren.

Een indirect vertegenwoordiger heeft alleen geen toelating nodig als deze:

  • Helemaal geen importeurs van CBAM-goederen vertegenwoordigt, of
  • Alleen in de EU gevestigde importeurs vertegenwoordigt én bij geen van deze importeurs ermee instemt om op te treden als CBAM-aangever

We raden indirecte douanevertegenwoordigers die een toelating nodig hebben aan om zo spoedig mogelijk een aanvraag in te dienen.

Aanpassing CBAM-verordening: een tijdelijke uitzondering CBAM-toelating voor lopende aanvragen

Op 17 oktober 2025 heeft de Europese Commissie een wijziging van de CBAM-verordening gepubliceerd waarmee een aantal vereenvoudigingen zijn doorgevoerd. Daarin is ook een tijdelijke uitzondering opgenomen voor bedrijven die in 2026 CBAM-goederen gaan importeren, maar nog geen besluit hebben ontvangen over hun toelatingsaanvraag.

Importeurs en indirecte douanevertegenwoordigers die uiterlijk 31 maart 2026 een toelatingsaanvraag hebben ingediend, mogen - terwijl ze wachten op het besluit op hun aanvraag - CBAM-goederen blijven importeren. 

Maar let op: Als de NEa de toelatingsaanvraag vervolgens afwijst, heeft dit zeer ernstige consequenties. De NEa moet dan een boete opleggen voor het importeren zonder toelating. De boete is drie tot vijf keer het standaardbedrag van €100 (plus indexatie) per CBAM-certificaat dat de importeur of indirecte douanevertegenwoordiger zou moeten inleveren als deze wel een toelating zou hebben. Alleen bij een kleine overschrijding van de 50 ton-drempel (minder dan 10%) kan de boete lager uitvallen. Het minimumbedrag van de boete is €100 (plus indexatie) per CBAM-certificaat.

Wie gebruikmaakt van de uitzondering om na 1 januari 2026 zonder toelating CBAM-goederen te importeren, moet zich er dus van bewust zijn dat hij/zij een belangrijk risico loopt. 

Als de NEa de toelatingsaanvraag moet afwijzen en een importeur al CBAM-goederen heeft geïmporteerd, volgt altijd een boete. Deze boete komt dan in de plaats van de verplichting om CBAM-aangifte te doen en CBAM-certificaten in te leveren. Voor de toekomstige invoer door een toegelaten CBAM-aangever geldt deze verplichting wél: aangifte doen en certificaten inleveren.

Het blijft dus belangrijk om zo snel mogelijk een aanvraag in te dienen en een CBAM toelating te verkrijgen voordat CBAM-goederen worden ingevoerd.

Elektriciteitsimporteurs

Er gelden speciale regels voor importeurs van elektriciteit die voldoen aan de volgende criteria:

  • Diegene aan wie capaciteit voor invoer is toegewezen via expliciete capaciteitstoewijzing nomineert die capaciteit voor invoer, en:
  • Diegene geeft de invoer van elektriciteit in Nederland aan in de douaneaangifte

Zij hoeven geen aanvraag te doen voor toelating in het Europese CBAM-register, maar zij moeten wel informatie verstrekken aan de NEa. Dat moet gebeuren binnen één maand na de douaneaangifte. Het gaat om de volgende informatie:

  1. De douaneaangifte die betrekking heeft op de invoer van elektriciteit
  2. Uw naam, adres en contactgegevens
  3. EORI-nummer
  4. Uw belangrijkste economische activiteit in de EU
  5. Een verklaring dat capaciteit voor de invoer van elektriciteit aan u is toegewezen, en dat u die capaciteit voor invoer heeft genomineerd
  6. Documenten die bovenstaande verklaring ondersteunen

Deze informatie stuurt u naar cbam@emissieautoriteit.nl met als onderwerp 'Informatie invoer van elektriciteit'.

Samenvatting

Importeurs
Denkt u dat u in 2026 waarschijnlijk meer dan 50 ton CBAM-goederen zult invoeren?U dient zo snel mogelijk een aanvraag in via het nieuwe CBAM-register.
Denkt u dat u in 2026 waarschijnlijk minder dan 50 ton CBAM-goederen zult invoeren?Een CBAM-toelating zal in uw geval niet nodig zijn. 
U kunt nog niet inschatten of u meer of minder dan 50 ton goederen zult gaan invoeren, of wanneer u de drempel van 50 ton goederen in 2026 zult overschrijden.Vanaf het moment dat u opgeteld meer dan 50 ton aan CBAM-goederen heeft geïmporteerd, heeft u een toelating nodig. Vraag bij voorkeur toch alvast een toelating aan. Zo voorkomt u dat u straks niet mag importeren. Hou daarbij wel rekening met de behandeltermijn van maximaal 120 dagen voor het verkrijgen van een toelating.
Indirecte douanevertegenwoordigers
U bent indirecte douanevertegenwoordiger voor importeurs die in 2026 meer dan 50 ton CBAM-goederen invoeren, en u stemt ermee in om ook de CBAM-aangifte te doen.U dient zo snel mogelijk een aanvraag in via het nieuwe CBAM-register en maakt afspraken met uw klant over de kosten en de gegevens voor de CBAM-aangifte.
U bent indirecte douanevertegenwoordiger die een niet in de EU gevestigde importeur vertegenwoordigt die meer dan 50 ton aan CBAM-goederen invoert.U dient zo snel mogelijk een aanvraag in via het nieuwe CBAM-register en maakt afspraken met uw klant over de kosten en de gegevens voor de CBAM-aangifte.

Waar dient u een aanvraag in?

Meer informatie over de CBAM-toelating en over hoe u kunt inloggen in dit nieuwe CBAM-register leest u op de pagina cbamtoelating.nl. Daar vindt u ook de contactgegevens van de helpdesk voor CBAM-toelating.